/widgets.js";var sz=d.getElementsByTagName(s)[0];sz.parentNode.insertBefore(z,sz)}(document,"script","zb-embed-code"));

Władza rodzicielska

Władza rodzicielska Prawnik Poznań

Władza rodzicielska wiąże się ze wszystkimi prawami i obowiązkami, jakie mają rodzice wobec swoich dzieci. Przysługuje ona obojgu rodzicom i powstaje wraz z momentem przyjścia na świat dziecka. Aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności rodzice są zobowiązani do tego, aby dbać o fizyczny i duchowy rozwój fizyczny. Władza rodzicielska dotyczy opieki nad dzieckiem, jego reprezentowania i zarządzania majątkiem. Jeżeli dochodzi do rozłączenia rodziców albo zagrożone jest dobro dziecka, władza rodzicielska może zostać ograniczona, co następuje poprzez orzeczenie sądu. Nie są rzadkością sprawy, w których rodzice są całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskiej.

Fotolia_154216708_Subscription_XXL (1)123

Czekamy na Twoją wiadomość

Doświadczony Radca Prawny Rozpatrzy Twoją Sprawę

Konsultacja

Prawnik z Poznania prowadzący sprawy o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Jeżeli przedmiotem postępowania sądowego ma być władza rodzicielska, zapraszamy do odwiedzenia naszej kancelarii w Poznaniu. Mamy duże doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw. Zdajemy sobie sprawę z ich delikatności i ładunku emocjonalnego, jaki się z nimi wiąże. Sprawy rodzinne są jednymi z najtrudniejszych, dlatego prawnik z naszej kancelarii działający w Poznaniu jest osobą, która doskonale wie, z czym wiąże się władza rodzicielska i jak przygotować się do postępowania o tym charakterze.
Ograniczenie władzy rodzicielskiej w przypadku rozwodu albo separacji rodziców wiąże się m.in. z tym, że zostaje podjęta decyzja, z którym z rodziców będzie mieszkało dziecko niepełnoletnie. Jest to zatem sprawa bolesna także dla dzieci, które również powinny zostać na to jak najlepiej przygotowane. W przypadku, kiedy rodzice nie prowadzą wspólnie gospodarstwa i nie mieszkają razem, a władza rodzicielska dotyczy obojga rodziców, sposób jej wykonywania jest określany przez sąd opiekuńczy, który określa, co będzie dobre dla dziecka. Jeżeli natomiast będzie się to negatywnie odbijało na dziecku, wtedy podobnie jak przy rozwodzie i separacji, władza rodzicielska może być powierzona jednemu z rodziców i ograniczona wobec drugiego.

kids-girl-pencil-drawing-159823
child-childrens-baby-children-s

Władza rodzicielska – jej ograniczenie, pozbawienie, przywrócenie

Władza rodzicielska może być ograniczona jedynie przez sąd. Jeżeli chodzi o sytuacje, w których zagrożone jest dobro dziecka, wniosek powinien złożyć jeden z rodziców. Składa go osoba, która uważa, że działania drugiego rodzica stanowią zagrożenie dla dobra ich dziecka. Ograniczona władza rodzicielska postrzegana pod tym kątem dotyczy takich kwestii, jak sprawowanie opieki nad dzieckiem pod wpływem alkoholu, brak należytej troski o wypełnienie szkolnego obowiązku, czy brak zgody na zabieg ratujący życie dziecka.
Każda sprawa, podczas której rozpatrywana jest władza rodzicielska, a jest prowadzona przez naszą kancelarię w Poznaniu jest traktowana indywidualnie. W trakcie procesu najważniejsze jest dobro dziecka, toteż dbamy o to, aby były rozpatrywane wszystkie aspekty. Czuwamy nad tym, by w wyniku postanowienia sądu, małoletni nie ucierpiał. Władza rodzicielska podobnie, jak inne sprawy rodzinne, wiąże się silnymi emocjami, dlatego ważne, by na sali sądowej prawnik potrafił całość poprowadzić w sposób spokojny. Rodzice mogą być całkowicie pozbawieni władzy rodzicielskiej albo może ona być ograniczona. Jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej albo zaniedbują swoje obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy może ich jej pozbawić. Jeżeli natomiast przeszkoda zostanie usunięta, a rodzice zastosują się do zaleceń sądów, władza rodzicielska może zostać przywrócona.