Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Rezonans magnetyczny – fakty i mity

Rezonans magnetyczny (dla przykładu w Gdyni) jest bez wątpienia bardzo popularną formą badania, z której korzystają każdego dnia tysiące osób w całej Polsce. Mimo tej powszechności, może się wydawać, że mało kto zdaje sobie tak naprawdę sprawę z tego, jakiego rodzaju jest to badanie. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Fakty na temat rezonansu magnetycznego

Nade wszystko należy wytłumaczyć nieco więcej na temat samego procesu badania oraz jego przebiegu. Pacjent, który musi stawić się na takim badaniu, kładzie się i zostaje wsunięty do swoistego rodzaju tuby, w której odbywa się rezonans. Podczas badania nie może się ruszać, ponieważ grozi to niezbyt jasnymi wynikami. Z racji tego, że tuba jest stosunkowo ciasna, osoby cierpiące na klaustrofobię mogą nie czuć się w niej komfortowo – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Co więcej, na dyskomfort może wpływać także fakt, że tuba wydaje niekiedy niepokojące, donośne dźwięki. Dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie ze wsparcia specjalnych zatyczek do uszu.

Jeśli poszukujesz kliniki, gdzie zostanie Ci przeprowadzony rezonans głowy w w mieście Gdańsk, skorzystaj z oferty tej przychodni -> link.

Rezonans magnetyczny – mity

Wśród wielu mitów najbardziej znaczący jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny jest pewnego rodzaju wyrocznią i umożliwia uzyskanie w pełni dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Zanim przystąpi się do badania wskazane jest zbadać poziom kreatyniny. Zalecane bywa to nie tylko, kiedy planowane jest rezonans z kontrastem, w trakcie badania może stać się tak, iż jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy stawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien powstrzymać się od przyjmowania posiłków między 6-8 godzin przed badaniem. Niektórzy polecają, żeby pohamować się od picia przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale pojawiają się także opinie, które mówią o wypiciu dużej ilości wody. W tej kwestii powinno się zdać się na lekarza. Warto dopytać go o to, jak najlepiej przygotować się do rezonansu.

Gdy przygotowujesz się na badanie, unikaj stosowania w tym dniu makijażu i lakieru do włosów. Wśród składników dużej ilości kosmetyków można odnaleźć drobiny metalu, mogą one zaburzyć obraz uzyskany podczas badania. Przedmioty, które posiadają fragmenty metalu takie jak spinki do włosów, okulary lub zegarki trzeba pozostawić przed wejściem. To samo dotyczy elementów ubioru, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeśli jednak wbudowane są w nich metalowe elementy takie jak zamki czy też guziki, będziesz poproszony o ich zdjęcie. Ubiór powinien być także wygodny, aby pozostając w bezruchu, nic nie drażniło Cię w trakcie badania.

Kiedy rezonans magnetyczny jest konieczny?

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo przydatny gdy podejrzewane jest uszkodzenie więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonywane jest także, by wykryć zwapnienia, torbiele albo zmiany przeciążeniowe w obrębie kolana. Wskazanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można otrzymać przy podejrzeniu takich zmian jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze symptomy, jakie mogą Cię zaniepokoić to ból, obrzęk i ograniczona motoryka kolana. Te oznaki mogą świadczyć o narastającym procesie chorobowym w kolanie, w takiej sytuacji dużą pomocą w diagnozie może być rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Bazowym zaleceniem do tego, aby wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa, jest jego ból. Dolegliwości bólowe utrudniające poruszanie się, a także drętwienie kończyn to częste uzasadnienia, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na wykonanie rezonansu. Jest to jedna z metod diagnostyki rdzenia kręgowego. Podczas opisanego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie czy też rozszczepienie rdzenia. Innymi wskazaniami do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest przypuszczenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Kiedy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans magnetyczny głowy może być niezastąpionym narzędziem diagnostycznym podczas, gdy różne sposoby nie udzieliły dostatecznej ilości informacji do uzyskana diagnozy. Jeśli podejrzewa się, iż wewnątrz mózgu lub pniu mózgu stworzyły się guzy, zmiany hormonalne sugerują szansę na zaburzenia przysadki mózgowej lub pojawiły się zmiany zachowania sugerujące choroby neurologiczne, jest wielka szansa, że zostaniesz wysłany na badanie rezonansem. Objawami, jakie mogą Cię zaniepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy niepoprawne reakcje na bodźce.

Related Posts