Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Praworządność po naszej stronie

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność jest jednym z filarów społeczeństwa nie tylko naszego państwa, ale także mnóstwa innych. Praworządność gwarantuje wysoką wygodę życia dla obywateli, którzy mają zapewnienie odnośnie tego, że różnorakie konflikty zostaną rozwiązane w sposób sprawiedliwy, kryminaliści należycie osądzani, a na decyzje sądów nikt nie będzie wywierał zgubnego nacisku. Rzecz jasna warto mieć świadomość, że nie są to jedyne cechy szczególne praworządności – można wymienić ich o wiele więcej. W obecnych czasach jest to temat, który zdecydowanie dobrze jest regularnie poruszać. Bez praworządności nie byłoby bowiem dobrze funkcjonującego społeczeństwa – jest to swoisty fundament, na którym budujemy nasze państwo, nasz naród, naszą tożsamość oraz ogólny komfort codziennego funkcjonowania. Z tego względu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do zapoznania się z krótkim wywodem odnośnie godnych największej uwagi cech praworządności.

Wolne media

Warto mieć świadomość, że praworządność nie wiąże się tylko i wyłącznie ze skutecznym działaniem organów sądowniczych, ale także należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju kwestie czysto społeczne. Wśród nich są bez wątpienia wolność mediów, które muszą działać sprawnie, być niezależne i nie mogą być w jakikolwiek sposób ograniczane czy cenzurowane przez takie instytucje, jak przede wszystkim państwo. Jest to gwarancja tego, że obywatele mają dostęp do informacji z różnych źródeł, do opinii oraz reportaży tworzonych przez niezależnych publicystów i dziennikarzy. Wolność słowa jest podstawą nie tylko wolności mediów, ale także w znacznie bardziej szerokim ujęciu właśnie praworządności. Jeśli media są w jakikolwiek sposób atakowane lub ograniczane, to jest to zjawisko niewyobrażalnie przykre i zgubne, które znaczącą uderza w praworządność, na jaką wszyscy jako obywatele bez wątpienia zasługujemy.

Wolność zgromadzeń

Kolejnym bez wątpienia istotnym aspektem praworządności jest wolność do organizacji wszelkiego rodzaju protestów, marszów oraz innego rodzaju form poparcia lub sprzeciwu różnego rodzaju zjawiskom, zwykle związanych z działaniami obecnej władzy. Niewyobrażalnie ważne jest to, aby obywatele mogli nie tylko wyrażać swoje opinie, ale także je manifestować, niezależnie od tego, z jakiego rodzaju poczynaniami rządu zgadzają lub nie – mówimy tutaj o naprawdę solidnym fundamencie zarówno praworządności, jak i ustroju, jakim jest demokracja.

Sprawnie działająca machina urzędnicza

Żeby obywatele mogli mieć satysfakcję z pełni swoich praw oraz mieli możliwość dokonywania pewnych urzędowych czynności, niezbędne są należycie funkcjonujące urzędy. Wszyscy obywatele mają do czynienia z takimi właśnie instytucjami i regularnie pojawiają się pewne sprawy, z którymi należy udać się do takowych – korupcja wśród urzędników jest zatem niedopuszczalna i żaden organ władzy nie może w jakimkolwiek stopniu wpływać na ich funkcjonowanie.

Równość względem prawa

Jeśli chodzi o sprawy karne czy cywilne, nikt nie może być “lepszy”. Wszyscy członkowie naszego społeczeństwa powinni przestrzegać tych samych zasad, ponosić identyczną odpowiedzialność za swoje czyny oraz otrzymywać dokładnie taki sam wymiar kary regulowany odpowiednimi kodeksami. Niedopuszczalne są sytuacje, w których istnieją równi i równiejsi w kwestii prawa – mamy wtedy do czynienia ze znaczną skazą na praworządności.

Prawo do sprawiedliwego procesu i niezależni prawnicy

Praworządność opiera się na tym, że sprawiedliwy proces oraz odpowiedni prawnik należą się każdemu, niezależnie od tego, o jaką dokładnie sprawę chodzi. W sądzie może reprezentować nas adwokat lub radca prawny z przydziału, lecz możemy zdecydować się również na wynajęcie zaufanego specjalisty w tym zakresie. Na działania i decyzje prawników również władza nie może pod żadnym pozorem mieć wpływu, ponieważ kłóci się to z ideą praworządności.

Wolne wybory

Decydowanie o rządzącej nami władzy jest jedną z podstaw zarówno demokracji, jak i praworządności. Kiedy w kraju nie mogą odbyć się wolne wyboru, to nie można stwierdzić, że żyje się w wolnym państwie, jeśli ten jest zadeklarowany jako państwo demokratyczne – mowa między innymi o kraju, w którym żyjemy. Z pewnością każdy prawnik to powie. W obecnych realiach trudno zwizualizować sobie komfortowe funkcjonowanie w państwie, w którym władza nie jest wybierana za pośrednictwem wolnych wyborów – spójrzmy między innymi za naszą wschodnią granicę i obecną sytuację chociażby na Białorusi.

Praworządność jest potrzebna

Nie można jakkolwiek zaprzeczyć, że praworządność to jeden z najbardziej kluczowych elementów funkcjonowania każdego państwa. W związku z tym musimy troszczyć się o swoje prawa i walczyć o praworządność w każdy możliwy sposób.

Bibliografia:

  1. jolantawawrzyniak.pl

Related Posts