Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Odmiany drzwi

Może jesteś właśnie w trakcie budowy domu i zastanawiasz się jakie drzwi wziąć? A może planujesz odświeżenie mieszkania i masz ochotę zamienić ten kluczowy element wystroju? Jeśli nurtuje Cię zagadnienie drzwi, powinien zaciekawić Cię ten artykuł

Jakie właściwości powinny mieć drzwi zewnętrzne?

Drzwi zewnętrzne są niesamowicie ważnym elementem naszego domu. To one są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo, jak również jakość życia w lokalu. Drzwi wejściowe nie licząc tego, że coraz częściej są ładne, powinny być trwałe, stworzone z odpornych surowców.

Od jakości drzwi zewnętrznych zależy wygoda naszego życia. Przede wszystkim dlatego, że słabe jakościowo drzwi wejściowe nie będą nas wystarczająco chroniły przed zimnem i będą przepuszczały bardzo dużo dźwięków, które mogą być uciążliwe, tym bardziej kiedy mieszkacie w bloku.

Powinno się także zwrócić uwagę na to czy drzwi są ognioodporne i czy są mało podatne na uszkodzenia. To ostatnie w szczególności powinno przykuć uwagę właścicieli zwierząt domowych, które mogą zniszczyć drzwi.

Jakie istnieją rodzaje drzwi zewnętrznych

Drzwi zewnętrzne mogą być jedno i dwuskrzydłowe, przeszklone i pełne. Wybór optymalnego rodzaju będzie zależał od rodzaju zabudowy w jakiej mieszkamy. Niestety ale mając mieszkanie w bloku nie możemy zamontować drzwi dwuskrzydłowych i najczęściej jesteśmy ograniczeni do konkretnych gabarytów ościeżnicy. Jedyne co możemy spersonalizować to materiał wykonania.

Wtedy możemy wziąć pod uwagę drzwi drewniane. Drewno jest wrażliwe na wilgoć dlatego te drzwi fantastycznie spełniają się w klatkach lub pod wiatami. Spotkamy je w przeróżnych kolorach i wzorach, są bardzo wytrzymałe i gwarantują świetną izolację termiczną i akustyczną. Niestety są drogie i łatwo jest je uszkodzić.

Kolejnym modelem są drzwi stalowe, które są najlepszymi drzwiami antywłamaniowymi. Takie drzwi są odporne na ogień i uszkodzenia mechaniczne, są dosyć niedrogie, ale mają duży współczynnik przenikania ciepła i zapewniają niedużą izolację akustyczną.

Ostatni już rodzaj surowca, z którego tworzone są drzwi to PCV. Te drzwi zapewniają niezłą izolację termiczną i akustyczną. Kupimy je w najróżniejszych wzorach i kolorach i są bezkompromisowo najtańszą alternatywą drzwi zewnętrznych. Niestety są też podatne na odkształcenia i z upływem lat mogą przestać się domykać.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać?

Drzwi wewnętrzne kupimy w przeróżnych wzorach i kolorach, wykonane z różnorakich materiałów. To głównie od nich uzależnione jest jak będzie identyfikowane nasze wnętrze. Warto dopasować je pod kolor i styl mieszkania, ale nie zapominać przy tym o wskaźnikach.

Drzwi jednoskrzydłowe są najbardziej wszechstronne a na dodatek dźwiękoszczelne. Drzwi dwuskrzydłowe będą idealne do przestronnych lokali. Drzwi przesuwne pasują do stylu nowoczesnego i loftowego. Co więcej zajmują niewiele miejsca. Znajdziemy również drzwi harmonijkowe, które identycznie jak przesuwne zajmują niedużo miejsca, jednak nie są trwałe i dźwiękoszczelne.

Jak widzicie zbiór drzwi jest niemały i tylko my decydujemy czy preferujemy postawić na bezpieczeństwo ale mieć kiepską izolację akustyczną, czy na odwrót. Weźcie jednak pod uwagę, że nie jest do końca istotne z jakiego materiału drzwi będą zrobione, musicie zwrócić uwagę na ich jakość. Nawet drewniane drzwi mogą szybko zniszczyć się jeśli nie będą solidnie wykonane.

Jakie więc są modele drzwi?

  1. Drzwi uchylane – najbardziej popularny typ drzwi. Może występować w formie posiadającej jedno skrzydło, lub zawierającej dwa skrzydła.
  2. Drzwi rozsuwane – nadają się do niedużych wnętrz. Termin przesuwne zaznacza że odmykane są przez posuwanie.
  3. Drzwi wahadłowe – mało kiedy znajdują się w domach, jednak bez trudu zauważymy je w knajpach, restauracjach oraz gmachach użytkowości publicznej. możliwe jest odmykać przytoczony typ drzwi w dwie strony.
  4. Drzwi harmonijkowe – wykazują podobieństwo do drzwi składanych, lecz posiadają więcej wąskich części. Otwarcie tych drzwi powoduje skręcanie w harmonijkę.

Related Posts