Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Najlepszy adwokat dla Ciebie – sprawdź jego specjalizację

Teoretycznie każdy prawnik może zająć się zarówno sprawą cywilną jak i karną. Często zdarza się sytuacja, w której adwokat tego samego dnia ma rozprawę w sprawie rozwodowej i o porwanie. Dlaczego więc popularniejsze stają się wyspecjalizowane kancelarie prawnicze, które nie przyjmują wszystkich spraw? Jakie istnieją specjalizacje u adwokatów i czemu są takie ważne? Co sprawia, że w Warszawie wyspecjalizowane kancelarie prawnicze są bardzo popularne, a w mniejszych miastach w dalszym ciągu ludzie nie przekonali się do tego modelu działania?

Czym są butiki wśród kancelarii adwokackich?

Od kilkunastu lat w Polsce można trafić na kancelarie adwokackie, które określa się butikami. Są to kancelarie niesamowicie wyspecjalizowane i biorą na siebie jedynie takie sprawy, które zawierają się w ich dziedzinie pracy. Oznacza to, że adwokaci będący w kancelarii o specjalizacji prawa spółek nie zajmą się sprawą rozwodową. Są one bardzo powszechne w Warszawie, ale małe miasteczka wciąż nie mogą wypróbować tego stylu funkcjonowania. Spowodowane jest to tym, że nie ma w nich aż tak wielkiego zapotrzebowania na adwokatów i nawet tych niewyspecjalizowanych kancelarii adwokackich nie ma zbyt wiele.

Prawo zmienia się niezmiernie szybko i bycie na bieżąco z aktualizacjami w przepisach z każdej dziedziny jest po prostu nierealne. Jeżeli prawnicy doskonalą się tylko w jednej dziedzinie prawa to prawdopodobnie będą posiadać najnowszą wiedzę, a co za tym idzie zaproponują szybsze i bezsprzecznie profesjonalne obsłużenie klienta. Kancelaria taka nie przyjmie sprawy z innej dziedziny, dlatego że będzie to wymagało niezmiernie długiego czasu na wdrożenie się. Oczywiście jest to pewne wyrzeczenie, jednak zapewnienie sobie renomy i reklamowanie się jako wyprofilowana kancelaria adwokacka często sprawi, że więcej klientów wybierze się właśnie do niej, zamiast do ogólnej kancelarii. Dzięki posiadaniu specjalizacji zmniejszamy swoją konkurencję na rynku.

Dlaczego warto znaleźć swoją specjalizację?

Znajdując odpowiednią dla nas dziedzinę prawa jesteśmy o wiele bardziej atrakcyjni dla potencjalnych klientów. My nie mamy wątpliwości co do jakości usług, jakie oferujemy, a klient nie martwi się czy dobrze zrobił oddając nam swoją sprawę. Niemożliwe jest żeby prawnik był fachowcem w każdej specjalizacji, a branie spraw dotyczących prawa podatkowego i energetycznego jednocześnie spowoduje tylko, że utkniemy w dokumentach, które dotyczą obydwu i ostatecznie nie będziemy mogli doskonale poprowadzić żadnej z nich.

Jeżeli jesteś prawnikiem to pewnie jest dla Ciebie istotne żeby znaleźć doskonałe miejsce pracy, w którym przełożony będzie dostrzegał to co robisz. Dla wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej przeszkolenie adwokata nie jest łatwym zadaniem i wymaga to nakładu pracy, dlatego też zależy im na utrzymaniu adwokata u siebie.

Prawo jest bardzo rozrośnięte i można wyszczególnić prawo rodzinne, cywilne, pracy, spółek, administracyjne oraz karne, a dziedziny te można podzielić na jeszcze więcej bardziej sprecyzowanych specjalizacji, w konsekwencji każdy ma możliwość odnaleźć swoją mocną stronę.

Jak wybrać idealną specjalizację?

Do wyboru są tak naprawdę dwie opcje – można wybrać bardzo popularną specjalizację prawa, w której bardzo dużo się dzieje i wtedy można liczyć na dużą ilość klientów, albo zrobić zupełnie na odwrót i wybrać niszowy kierunek. Przy tym drugim rozwiązaniu może się okazać, że będziesz jednym z kilku adwokatów, którzy zajmują się tym rodzajem prawa. Dzięki temu duża ilość klientów będzie się zwracać od razu do Ciebie.

Podczas wybierania specjalizacji powinno się zapytać samego siebie jaka branża nas interesuje i nie przerasta. Jeśli boimy się morderstw to pewnie nie powinniśmy pracować przy prawie karnym, dlatego że prowadzenie takich spraw może nas przerosnąć.

Powinniśmy też spojrzeć na lokalizację, w której planujemy pracować jako prawnik. W miejscowościach na południu kraju może nie być potrzebna kancelaria adwokacka specjalizująca się w prawie morskim, a w Warszawie w odróżnieniu od małych miejscowości mogą być niezbędni prawnicy specjalizujący się w relacjach międzynarodowych.

Co roku na rynek wychodzi wielu świeżych absolwentów prawa, którzy mają dużą konkurencję. Warto więc wyróżnić się w pewien sposób, aby nie być kolejnym adwokatem od wszystkiego.

Źródło: https://adwokat-topczewska.pl/

Related Posts