Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Kryptowaluty- informacje dla niezorientowanych

natychmiastwchodzi następny, co daje pewność sprawności systemu. Oczywiście takie rozwiązanie ma też pewne minusy. Na pewno jest wydłużony czas transakcji, ponieważ często moce obliczeniowe uczestników są niewystarczające. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ obsługa takich transakcji zużywa ogromne zasoby prądu. 

Gdzie kupować kryptowaluty?

Najwięcej transakcji kupna i sprzedaży wirtualnych walut odbywa się na giełdach. Jest to miejsce oferujące wyjątkowo niewygórowane kwoty transakcji, a także wygodę. W tym przypadku wyłącznym kosztem jest prowizja, gdyż kryptogiełdy nie pobierają stawki za założenie konta. Obecnie powstało wiele giełd wirtualnej waluty proponującej różne waluty wirtualne, odróżniają się także pomiędzy sobą poziomem zapewnianego bezpieczeństwa. Przed zawarciem transakcji należy sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby móc wybrać najodpowiedniejszej. Nie można zapomnieć, że giełda nie jest jedyną opcją. Istnieje również możliwość zakupu kryptowalut:
w kantorze z kryptowalutami,
od innego użytkownika kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie najbardziej urozmaicony wybór będzie na giełdach. 

Portfel na kryptowaluty – czy istnieje?

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty przez np. kupno na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu stworzono tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Szyfr publiczny można udostępnić innym użytkownikom w celu przekazania na nasze konto kryptowaluty. Szyfr prywatny jak sama nazwa wskazuje jest wyłącznie do naszego użytku i potrzebny jest do logowania do naszego portfela. Z jego użyciem można rozporządzać dostępnymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do przejęcia klucza przez inne osoby. Sprawi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby nieuprawnione. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. To dzięki temu, że każda jednostka posiada unikalny kod, a wszystkie transakcje są rejestrowane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności pomiędzy rejestrami, transakcja z podejrzanym kodem jest natychmiast usuwana przez system. 

Jak płaci się kryptowalutą

Na czym polegają transakcje z użyciem wirtualnych walut? Jest to przelewanie między portfelami, a następnie kontrola wszystkich transakcji przez uczestników określonej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany sklep musi oczywiście udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można również handlować na kryptogiełdach. W przypadku portfeli kryptowalutowych niezwykle ważną kwestią jest dbanie o bezpieczeństwo swojego portfela. Pod żadnym pozorem nie można dopuścić do utraty prywatnego klucza, ponieważ nie ma możliwości jego odzyskania. W sytuacji kiedy już stracimy klucz właściciel traci bezpowrotnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej najpowszechniejszą kryptowalutą jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej przedsiębiorców udostępnia opcję płacenia kryptowalutami. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami oczywiście należy się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.

Related Posts