Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Jaka jest różnica między sprawami karnymi i cywilnymi?

Główną różnicą między postępowaniami karnymi a cywilnymi jest to jak są osądzane. W sprawach karnych sędzia musi poznać prawdę, nawet jeśli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w postępowanie. W sprawach cywilnych za to sędzia nie musi dowiadywać się niczego na własną rękę. Co jeszcze jest innego w tych sprawach? Kiedy musisz dobrego prawnika? Czy zatrudnisz odpowiedniego w Gdańsku?

Kiedy mówimy o sprawie karnej

Sprawy karne dotyczą sytuacji, które są uważane za szkodliwe dla całego społeczeństwa.

W sprawie karnej to sąd jest odpowiedzialny za wynik rozprawy. Ogólnie mówiąc sąd musi odkryć prawdę, nawet jeżeli osoba oskarżona, jej obrońca i oskarżyciel nie próbują nic wnieść do procesu. W innym przypadku sąd jest zobowiązany do własnego przeprowadzenia dowodów i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

Kiedy mówimy o sprawie cywilnej?

Sprawy cywilne przeważnie obejmują prywatne spory pomiędzy dwoma osobami albo organizacjami.

W sprawach cywilnych wynik postępowania jest zależny od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę poprowadzi. Poza tym, że musi sama przedstawić sądowi dowody na poparcie swoich żądań, to także należy wykonać to w odpowiednim terminie i charakterze – w innym przypadku sąd ma prawo nie dopuścić tych dowodów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to właśnie w postępowaniu cywilnym prawie każdy próbuje rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to na przykład sprawy spadkowe, odszkodowawcze, oraz procesy rodzinne jak przykładowo alimenty, adopcje oraz rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Weź pod uwagę, że postępowania cywilne rozwiązują pewne konflikty i niezmiernie ważne jest posiadanie sprawdzonego prawnika. Jego zadaniem jest zebranie bardzo dużej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, w przeciwieństwie do karnego, to zaangażowanie wynajętego przez Ciebie adwokata decyduje o tym czy wygrasz proces. W Gdańsku bez wątpienia znajdziesz odpowiedniego adwokata, który wesprze Cię w procesie. 

W postępowaniu karnym natomiast dobry prawnik pomoże Ci szybko i bezproblemowo przejść przez proces i udowodnić, że nie jesteś winny. Nawet jeśli wiesz, że postępowanie powinno zakończyć się na Twoją korzyść, to zaufany prawnik sprawi, że nie będziesz się aż tak bardzo stresował.

Nie ważne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy prawnika w sprawie cywilnej – bez wątpienia powinieneś postawić na profesjonalnego i wykwalifikowanego prawnika, którego na pewno znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: https://jolantawawrzyniak.pl/ – radca prawny z Gdańska

Related Posts