Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Jak wygląda praca w biurze rachunkowym?

Biuro rachunkowe jest podmiotem gospodarczym, które za właścicieli firmy kalkuluje podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. W wielu przypadkach prowadzi również bazę danych kadrowych, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i wykonywanie deklaracji PIT. Do obowiązków rzetelnego biura rachunkowego należy ponadto prowadzenie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Duże ale też małe przedsiębiorstwa przeważnie wolą zacząć współpracę z biurem księgowym, niż zajmować się rachunkowością samodzielnie. 

Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Na rynku zaobserwujemy bardzo dużo biur rachunkowych. Mogą to być niewielkie rodzinne przedsiębiorstwa, duże firmy przyjmujące do pracy dziesiątki księgowych, ale też ogólnopolskie biura rachunkowe online. Na pewno ciężko jest odnaleźć jedno dobre rozwiązanie, które będzie odpowiadać wszystkim.

Warto spojrzeć, czy firma, której planujesz oddać w ręce całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i posiada Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest konieczne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to od nas zależy czy chcemy zostawiać odpowiedzialność w ręce firmy, która może nie znać się na rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który warto sprawdzić jest przydzielanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura księgowe wyznaczają konkretnego specjalistę, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego opiekuna i ma on wszystkie dane o Tobie zawsze pod ręką. Korzystniejsze cenowo biura zazwyczaj nie mają takich opcji i zawsze, kiedy musisz się czegoś dowiedzieć powinieneś dzwonić na ogólnodostępną infolinię i poczekać, aż losowy doradca odszuka dokumentację Twojej firmy.

Dlaczego warto podjąć współpracę z biurem księgowym?

Na wstępie warto nawiązać współpracę z biurem księgowym dlatego, że jest to ogromna oszczędność czasu. Mając firmę niejednokrotnie korzystniej jest zarezerwować go na znajdowanie nowych kontrahentów, oraz atrakcyjniejszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne tworzenie ksiąg rachunkowych. Poza tym – aby prawidłowo prowadzić księgowość w firmie konieczne jest bieżące zaznajamianie się z ciągle modyfikowanymi przepisami prawa w zakresie finansów.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za popełnione błędy. Jeśli oddasz niewłaściwe zestawienie do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a na dodatek, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W sytuacji kiedy współpracujesz z dobrym biurem rachunkowym – to ono odpowiada za zrobione błędy.

Related Posts