Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Dom seniora – jak wybrać odpowiedni?

Zdarza się, że pojawia się moment, kiedy jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o znalezieniu miejsca, w którym ktoś zaopiekuje się naszym seniorem. Nie ważne czym taka konieczność jest spowodowana, zależy nam na znalezieniu perfekcyjnego miejsca, gdzie specjaliści zatroszczą się o naszego rodzica i dziadka. O czym pomyśleć przy szukaniu domu opieki? 

Czym się różni dom pomocy społecznej od zakładu opiekuńczo-leczniczego?

Państwowe domy opieki możemy posortować na te dla osób dostatecznie zdrowych i dla tych, którzy potrzebują stałej opieki lekarskiej. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z otrzymaniem pokoju, ich koszt pokrywa w całości pensjonariusz i zapewniają podstawową formę opieki, chodzi tutaj o miejsce zamieszkania, jedzenie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Dużo ciężej jest dostać się do zakładów opiekuńczo-leczniczych, gdzie udają się seniorzy z problemami zdrowotnymi. Poza podstawową opieką potrzebują oni także pomocy lekarzy i pielęgniarek. Ten koszt prawie w całości pokrywa NFZ.

Jak wygląda pobyt w prywatnym domu opieki dla seniora?

Wybrane prywatne domy opieki mogą być częściowo finansowane z NFZ, jednak z reguły jest to wydatek od 2 niekiedy do 7 tys. zł co miesiąc.

Z reguły prywatne domy opieki pobierają dodatkową opłatę między innymi za leki, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Jakie są więc udogodnienia w prywatnych domach seniora, które sprawiają, że pomimo swojej wysokiej ceny dalej są popularnym wyborem?

Przede wszystkim lekarze specjaliści są szybciej dostępni, zwykle spowodowane jest to tym, że nie trzeba ograniczać się do konsultacji na NFZ. W dużej części domów opieki pracuje rehabilitant, który oferuje indywidualne zajęcia. Tak, ćwiczenia te są dodatkowo płatne, ale tak samo jak w przypadku lekarza – możliwe są na teraz, nie trzeba czekać na miejsce z NFZ.

Dodatkowo do takiego domu opieki dla seniora dostajemy miejsce od zaraz, nie musimy wypełniać ogromnej ilości formularzy, jak w przypadku publicznych domów pomocy społecznej.

No i sporo domów seniora ma kilka udogodnień, przykładowo jest to dostosowana dieta, spotkania integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Często warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i cena najtańszych prywatnych domów opieki jest podobny do tego w publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Najważniejsze jest skorzystanie z takiej placówki, która jest w ciekawej lokalizacji. Powinno się zwrócić uwagę na domy Sanus – dom seniora, zlokalizowany w Radlinie, tj. w pobliżu takich miast jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski i Jastrzębie Zdrój. Z pewnością będą w stanie zaoferować Ci najlepszą opiekę. 

Jeśli masz taką możliwość to odwiedź najpierw placówkę i zobacz co oferuje. Dosyć istotne jest zweryfikowanie umiejętności personelu w domu seniora – to oni będą za niego odpowiedzialni. Druga istotna rzecz to otrzymanie informacji jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest zorganizowana aktywność fizyczna, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek inicjuje jakieś dodatkowe spotkania. Zapytaj się jak wygląda sprawa odwiedzin, z jaką częstotliwością są możliwe i jak wygląda kwestia jedzenia.

Im więcej się dowiesz na tym etapie, tym spokojniej będziecie się czuć kiedy zostawicie tam swojego rodzica albo dziadka. Przecież to nie ma być 2-tygodniowy pobyt w hotelu, tylko zdecydowanie dłuższy czas zamieszkania, więc warto aby dla każdej ze stron było to komfortowe.

Related Posts