Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej?

Pewnie wiele osób zgodzi się z takim określeniem, że prawnik to prawnik i nie zagłębia się w meandry zawodów prawniczych. A tak naprawdę prawnicy mają bardzo szeroki zakres swoich usług. Czasami pojawia się pytanie czym różni się kancelaria prawna od kancelarii adwokackiej.

Poszukujesz kancelarii? Zobacz: 
kancelaria prawna warszawa

Jaka jest różnica?

Warto wskazać na zakres tych pojęć, by w ten sposób je rozróżnić. Można powiedzieć, że kancelaria prawna to szeroki zakres pojęcia zajmującego się pomocą prawną. Pod tym pojęciem kryje się każdy prawnik świadczący usługi doradztwa. Taka osoba nie posiada jednak odpowiednich uprawnień do reprezentowania klientów przed sądem, nie ma bowiem skończonej aplikacji. Natomiast kancelaria adwokacka to pojęcie o węższym charakterze. Pod tym pojęciem kryje się bowiem kancelaria, w której pracują adwokaci. Adwokat to prawnik, który ma zrobioną aplikację adwokacką. Mogą oni stać się profesjonalnymi pełnomocnikami. Adwokaci są również uprawnieni do reprezentowania klientów w sprawach karnych, czego nie robią radcy prawni.

Oba te pojęcia niekiedy stosowane są zamienne, jednak trzeba powiedzieć, że kancelaria adwokacka to określenie, które bardziej precyzuje zakres usług jakie prawnik realizuje

Szukasz dobrego adwokata? Zobacz:
kancelaria adwokacka warszawa

Czym zajmuje się radca prawny?

Niewątpliwie radca prawny to bardzo popularny zawód prawniczy. Nadal wiele osób zastanawia się jednak na jakich zadaniach radca prawny się skupia. Zawód ten skupia się na usługach związanych z obsługą klientów w zakresie prawa cywilnego. Osoba, która jest po aplikacji radcowskiej może odpowiadać za reprezentowanie klientów w sądzie. Ta reprezentacja jest jednak ograniczona do spraw cywilnych, prawa pracy, rodzinnych. Radca prawny nie może reprezentować klientów w przypadku spraw karnych.

W związku z tym kancelaria radcy prawnego może zajmować się prowadzeniem różnych spraw, ale sprawy karne są z tego wyłączone. Można więc oczekiwać, że w sprawach cywilnych radca prawny posiada bardzo duże doświadczenie i będzie gwarantował poprowadzenie takiej sprawy we właściwy sposób.

Jeśli chodzi o radców prawnych, każdy kto chce nim zostać musi skończyć prawo. Następnie będzie trzeba przejść aplikację i zdać egzamin państwowy. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie wpisu na listę radców prawnych. Dzięki temu będzie można stać się zawodowym pełnomocnikiem.

Dobry prawnik? prawnik gdańsk

Related Posts