Czym jest pamięć masowa i jaką wybrać?
Pamięć masowa jest używana do przetrzymywania na niej plików. Pamięcią masową jest między innymi dysk HDD lub SSD, który jest wbudowany w komputer, ale są też pamięci masowe na dyskach przenośnych. Pospolite nośniki danych to przykładowo płyta CD, karta pamięci a także pendrive. Czym różni się pamięć masowa od pamięci operacyjnej? Jakie pamięci masowe będą idealne do domu, a jakie dla firmy?
Pamięć masowa – co ją odróżnia od operacyjnej
Pamięć masowa służy do przechowywania plików na stałe. Oznacza to, że nie jest istotne czy wyłączysz komputer, wymontujesz dysk, przełączysz go do drugiego laptopa, a potem ponownie podłączysz w pierwotnym laptopie, baza danych, którą wgrałeś będzie tam wciąż. Tak długo jak ich nie pousuwasz.
Pamięć operacyjna dla odmiany resetuje się zawsze kiedy wyłączasz komputer. Czyli każdorazowo kiedy ponownie go włączysz, zapisujesz ją od początku, a ona przy zamykaniu po raz kolejny się wyzeruje. Jest to spowodowane tym, że użytkowana jest do wykonywania operacji w danej chwili.
Jaka pamięć masowa dla prywatnego użytkownika?
Prywatny użytkownik pamięci masowej przypuszczalnie nie wymaga wielkich zabezpieczeń lub nośników danych, które mieszczą niesamowite ilości GB. Dla użytku domowego świetnie sprawdzi się flash USB a także karta pamięci. Jedno i drugie znajdziemy w różnych wielkościach i są dostępne we wszystkich sklepach z komputerami, a nawet w supermarketach. Pamięć flash USB pojawia się także z opcją szyfrowania – jest to dobre sposób dla klientów, którzy wiedzą czego chcą od pamięci masowej.
Te możliwości będą wystarczające kiedy chcesz zewnętrznego nośnika danych aby mieć na nim pliki takie jak obrazki, filmy czy muzyka. Jest to także pewnego rodzaju uchronienie się na wypadek utraty tych plików z laptopa.
Pozostaje także temat pamięci masowej jako dysku twardego. Istnieją dyski HDD i SSD. Dysk SSD jest droższy, ale niewątpliwie solidniejszy i dynamiczniejszy. Jeżeli chcemy rozszerzyć pamięć naszego sprzętu wystarczy zakupić dysk HDD, ale jeśli chcielibyśmy usprawnić jego pracę lepiej nabyć dysk SSD. Taka pamięć masowa jest montowana na stałe w laptopie. W komputerach wykorzystywanych w celach prywatnych pasują obydwa dyski twarde. Jest to zależne od tego czy komputer służy nam do czytania w internecie wiadomości i przeglądania filmów, czy może do wysyłania dużych baz danych i grania w gry, które bywają wymagające pod względem sprzętowym.
Jaka pamięć masowa do firmy?
Jeśli szukasz idealnego systemu do firmy to bez wątpienia masz zupełnie inne wymagania w odniesieniu do pamięci masowej niż klient kupujący ją do domu. Niezaprzeczalnie istotniejsza jest kwestia zabezpieczenia baz danych, które mają być tam wrzucane. Chodzi tutaj zarówno o zabezpieczenie przed błędami pracowników jak i przed wirusami. Warto również zwrócić uwagę na powstawanie kopii zapasowej, czy jest, jeżeli tak to czy jest to zautomatyzowane czy trzeba robić to samodzielnie. Dodatkowo w korporacji ważne jest aby wszystkie komputery śmigały szybko i bez zakłóceń. Warto więc sprawdzić czy pamięć masowa wspomaga taką procedurę.
W dużych korporacjach w działach graficznych albo programistycznych o wiele trafniejszym wyborem powinien być dysk SSD niż HDD.
W ostatnim czasie popularne zaczynają być całe systemy pamięci masowej, przykładowo NAS. Korzystają one z dostępu do sieci ale tylko dla wybranych komputerów. Procedura ta jest tańsza i bezpieczniejsza niż używanie chmury.
W przypadku gdy chcesz zapoznać się szerzej z tematem, sprawdź Data Experts – serwery pamięci masowej.