Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Co koniecznie powinno się wiedzieć jeśli chodzi o implanty stomatologiczne?

Współcześnie jedną z wyjątkowo szybko rozwijających się dziedzin medycyny jest stomatologia estetyczna. Pozwala ona na nowo cieszyć się pełnym oraz zdrowym uśmiechem. W można zdecydować się na wstawienie implantu stomatologicznego, który pozwoli zrekonstruować uszkodzone uzębienie. O czym warto wiedzieć przed wstawieniem implantów stomatologicznych?

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantologii.

Implanty stomatologiczne – co powinno się o nich wiedzieć?

Implant stomatologiczny to niezwykle ważna część konstrukcji, która pozwala na zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to śruba montowana na miejscu dawnego korzenia. Implant ułatwia późniejsze zamontowanie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się do rekonstrukcji zęba lub większej części zgryzu. Najważniejszym zadaniem implantu jest zrekonstruowanie jednego zęba lub większej części zgryzu. Jest on specjalną śrubą, którą montuje się w miejscu dawnego korzenia. Umożliwia to późniejsze zamontowanie korony protetycznej.

Komu polecany jest zabieg wszczepienia implantu?

Implanty stomatologiczne są polecane dla osób, które utraciły swoje naturalne uzębienie na skutek rozmaitych czynników. Do najczęstszych przyczyn zalicza się zaawansowane zniszczenie zębów przez próchnicę lub paradontozę. 

Można wyróżnić kilka przeciwwskazań do wszczepienia implantu, nie jest to możliwe przykładowo kobiety w ciąży i osoby poniżej 17 roku życia – gdyż w tym czasie rosną kości szczęki. Również pacjenci cierpiący na cukrzycę, nowotwory czy wady serca nie mogą mieć wszczepionego implantu.

Jak wszczepia się implanty zębowe?

Przed wszczepieniem implantów zębowych konieczny jest szczegółowy wywiad z pacjentem. W czasie konsultacji wykonywane jest też RTG czaszki. Lekarz dokonuje oceny czy wstawienie implantów jest możliwe i będzie bezpieczne. Założenie implantów odbywa się w znieczuleniu miejscowym oraz nie trwa dłużej niż 2 godziny. Po wstawieniu implantu stomatologicznego należy ograniczyć jedzenie przez najbliższe parę godzin, a w nadchodzących dniach zaleca się ograniczyć ciepłe posiłki i wybierać jedynie lekkie, płynne potrawy.

W zależności od danego pacjenta lekarz może wybrać implanty zębowe jednofazowe lub dwufazowe. Zwykle wybierane są implanty dwufazowe. Ich montaż dzieli się na dwa etapy: na początku zakładana jest śruba, a następnie po wygojeniu można przymocować koronę protetyczną. Jednofazowe implanty są montowane od razu z koroną, dzięki czemu zabieg jest szybszy jednak nie może być przeprowadzony u każdego pacjenta.

Related Posts