Rodzinna strona

macie prawo wiedzieć

Ile kosztuje gaz diesla?

Zastosowanie gazu w jednostkach diesla jest w Polsce częste przynajmniej od dziesięciu lat. Mimo to sporo ludzi wciąż pyta, na ile korzystna byłaby w przypadku ich pojazdu instalacja gazowa, a także u kogo niedrogo ją założyć.

LPG do diesla – czy to się opłaca?

Wielu polskich kierowców potwierdza, iż zakup auta z jednostką wysokoprężną podyktowały im entuzjastyczne sądy kolegów, zachwalających zdobyte dzięki temu oszczędności. Niestety, w ślad za podwyżką cen oleju napędowego, wykorzystywanie silników wysokoprężnych staje się teraz znacznie mniej opłacalne niż kiedyś. Z tego właśnie powodu posiadacze aut skłaniają się ku następnej obiecującej opcji, jaką jawi się według nich silnik wysokoprężny zasilany LPG.

Czy instalacja gazowa w ropniaku rzeczywiście jest rozwiązaniem rozsądnym? Doświadczeni pracownicy warsztatów twierdzą, iż w odniesieniu do małych samochodów rodzinnych – na pewno nie. Obecne w nich jednostki czterocylindrowe nie potrafią odpowiednio zużytkować całego potencjału gazu ziemnego. Przeróbka silnika jest więc nieopłacalna. 

Diesel na gaz sprawdzi się znakomicie w samochodach wyróżniających się sporymi jednostkami napędowymi oraz znacznym przebiegiem, jak również pokaźnym spalaniem. Nakład finansowy zwraca się bardzo szybko w odniesieniu do większych odległości i znacznego obciążenia. Łatwo zgadnąć, że najmocniej usatysfakcjonowani z LPG bywają więc użytkownicy ciężarówek i autobusów.

Diesel z LPG – jakie są koszty?

Przerobienie jednostki wysokoprężnej na instalację gazową nie jest działaniem przesadnie trudnym, ponieważ wykonuje je sporo fachowych mechaników w całym kraju. Wciąż okazuje się dość drogie. Ceny są uzależnione od rodzaju konkretnej formy LPG, marki auta oraz jednostki diesla. Instalacja gazowa do osobówki będzie nas kosztować około pięciu tysięcy. Jeśli mowa o ciężarówkach, ceny wzrastają nierzadko prawie 2-krotnie.

Related Posts